Ohlédnutí za sezonou 2018 na Státním hradě a zámku Horšovský Týn

Památky ve správě Národního památkového ústavu mají za sebou další úspěšnou sezónu. Návštěvnost v roce 2018 opět překonala pětimilionovou hranici, přičemž na památky v jihočeském, plzeňském a vysočinském kraji zavítalo do konce prosince 1 641 155 osob.

Nejnavštěvovanější památky ÚPS České Budějovice

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2018 patřily mezi nejnavštěvovanější objekty jihočeské zámky Český Krumlov a Hluboká, které lákají nejen domácí, ale i zahraniční turisty. Českokrumlovský areál do konce roku navštívilo 429 171 lidí, zámek Hluboká 288 549. Hranici 100 tisíc návštěvníků překonal zámek Telč. Návštěvnost přes 50 tisíc lidí hlásí památkové objekty: Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Landštejn, Rožmberk a Rabí.

Státní hrad a zámek Horšovský Týn

Na Státní hrad a zámek v Horšovském Týně zavítalo v uplynulé sezoně 26 749 návštěvníků. Což je o 1 214 osob více než v sezoně 2017. Kromě klasických prohlídkových okruhů, mezi které patří: hrad, zámek, kuchyně, purkrabství, výstava Mitsuko a kostel Všech svatých v Horšově, připravila správa zámku pro návštěvníky mnoho kulturních akcí. Nejnavštěvovanějším okruhem se stal již tradičně „zámecký okruh“ s 11 469 návštěvníky, za ním se seřadily zbylé okruhy: „hrad“ s 5 823 osobami, „kuchyně“ s 1 116 osobami, „purkrabství“ s 537 lidmi, „kostel Všech svatých“ se 442 osobami a „Mitsuko“ se 441 lidmi.

Kulturní akce

Nejúspěšnější kulturní akcí v roce 2018 byla výstava kostýmů a rekvizit z pohádek Zdeňka Trošky. Výstavu nazvanou „Pohádky Zdeňka Trošky“ pořádal zámek ve spolupráci s Barrandovským Fundusem kostýmů od 19. 6. do 16. 9. 2019. K vidění bylo téměř 50 kostýmů a rekvizit z nejznámějších Troškových pohádek jako např. Z pekla štěstí, Princezna ze mlejna, Čertoviny, Nejkrásnější hádanka a další. „Byl to 9. ročník výstavy kostýmů a rekvizit, kterou jsme na zámku pořádali, a se svými 5 941 návštěvníky se zařadil k těm velice úspěšným. Návštěvnicky úspěšnější byly pouze výstavy „Tři střevíčky pro Popelku v roce 2012“ a „S čerty nejsou žerty v roce 2014“. Do sezony 2019 připravujeme další výstavu, ale podrobnosti k ní budou zveřejněny a v následujících měsících“, dodává správce depozitáře SHZ Horšovský Týn Radim Žáček.

Úplnou novinkou uplynulé sezony se staly dvoudenní zámecké slavnosti, které se konaly v rámci celorepublikového projektu NPÚ Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Nádvoří zámku v Horšovském Týně se během svátečních dní, 5. a 6. července, stalo dějištěm prvního ročníku Trauttmannsdorffských slavností, které zpestřil historický řemeslný trh, šermířská vystoupení  skupin historického šermu Samotáři z Horšovského Týna a Corbeau z Třeboně, taneční vystoupení skupiny Campanello z Třeboně a příjezd diplomata Maxmiliána Trauttmannsdorffa. Návštěvníci si užili projížděk v kočáře nebo ukázek sokolnického umění v zámeckém parku v podání horšovskotýnského sokolníka Václava Šporera. Děj odpoledních hraných kostýmovaných prohlídek Zpětohledy zavedl diváky do pol. 17. století, kdy se setkali s Maxmiliánem Trauttmannsdorffem, který se právě vrátil z mírových jednání ve Vestfálsku, a jeho rodinou. Zúčastnili se přípravy plesu a vyslechli si pikantní historky z mírových jednání. I přes omezenou kapacitu prohlídek se Zpětohledů zúčastnilo 295 návštěvníků. Slavnosti vyvrcholily pátečním Trauttmannsdorffským plesem v Erbovním sále zámku. „Na slavnosti zavítalo celkem zhruba 1 500 návštěvníků. I přes některé chybky se slavnosti povedly. A to hlavně díky sponzorům, mezi které patřily hlavně NPÚ, Kavárna parkán a město Horšovský Týn. Již teď pracujeme na dalším ročníku, který se uskuteční v termínu 5. a 6. 7. 2019“, dodává Žáček.

Do 9. ročníku oblíbené Hradozámecké noci, která se uskutečnila poslední prázdninový víkend, 25. srpna, se v letošním roce zapojilo 104 památek, z toho 20 ve správě Územní památkové správy v Českých Budějovicích. Hlavním hostitelem se stal zámek Kynžvart v Karlovarském kraji s programem nazvaným Hostem u knížete Metternicha. Horšovskotýnský zámek se zapojil do Hradozámecké noci svým kulturně-historickým programem, do kterého patřily šermířská vystoupení skupin historického šermu Samotáři z Horšovského Týna a skupiny Pacovský rebel z Pacova a sokolnická vystoupení horšovskotýnského sokolníka Václava Šporera. Celý program byl zakončen koncertem české metalové skupiny Metanoon, která na našem zámku zahrála poprvé. Celkem navštívilo program Hradozámecké noci 350 osob.

 

Stálicí mezi kulturními akcemi na Horšovském Týně jsou tradiční kastelánské prohlídky „Jak se co dělá“. V roce 2018 zavedl kastelán zámku Jan Rosendorfský návštěvníky do prostor Lusthausu, Erbovního sálu, kuchyně a zámecké knihovny. Seznámil je s nejvýznamnějšími majiteli zámku, kteří působili v diplomatických službách. Tyto prohlídky navštívilo 265 osob.

 

V sobotu 9. června 2018 na zámku oslavil své 88 narozeniny známý český režisér Václav Vorlíček. Byl pro něj připraven doprovodný program složený z koncertů ZUŠ Horšovský Týn a ZUŠ Přeštice, při kterých žáci zahráli a zazpívali nejznámější skladby z jeho filmů. Následovala beseda s jeho hereckými kolegy, z nichž s některými se viděl po dlouhých letech. Pozvání na narozeniny přijala Jana Nagyová, Dagmar Patrasová, Lukáš Bech, Jan Kraus a další. Vyvrcholením akce bylo slavnostní přejmenování zámeckého kina na "Zámecké kino Václava Vorlíčka".

 

Velice oblíbenými se staly víkendové zájezdy divadla Pohádka z Prahy Tomáše Krauchera. Tradiční třídenní maratony pohádek pro děti, které se odehrávaly na nádvoří zámku pod arkádami v červenci a srpnu, přilákaly téměř 750 návštěvníků všech věkových kategorií. Novinkou a také trochu překvapením pro návštěvníky se staly noční příběhy hrané přímo na nádvoří pod otevřených nebem za pomoci originálních kulis.

 

Horšovský Týn se tradičně zapojil do celoevropského projektu Dny evropského kulturního dědictví. V sobotu 8. 9. 2019 nabídl zámek speciální prohlídky hradního sklepení se svíčkou v ruce a všem předem objednaným zájezdům z dětských domovů a domovů pro seniory vstupy na jakýkoliv okruh zdarma. Dále se Horšovský Týn zapojil do celorepublikové akce „100 let republiky“ během které poskytoval ve dnech státních svátků 28. 9. a 28. 10. 2018 vstupy zdarma pro vybrané skupiny návštěvníků. „Také se tradičně zapojujeme do projektu Noc kostelů, který proběhl v pátek 25. 5. 2018.“ Doplňuje kastelán zámku Jan Rosendorfský, který byl průvodcem daného večera v kostele Všech svatých v Horšově. Komentované prohlídky si přišlo poslechnout téměř 300 osob.

 

Ke konci sezony se SHZ Horšovský Týn zapojil do dalšího projektu NPÚ s názvem „zámecký advent“. V sobotu 22. 12. 2018 se otevřely brány zámku pro návštěvníky, kteří se přišli v tomto předvánočním období podívat na městské adventní trhy a živý betlém. Na to navázaly již tradiční Vánoční prohlídky, které provonělo cukroví a nazdobené stromky v místnostech zámeckého i hradního okruhu. Tyto prohlídky mohli lidé navštívit od 26. do 31. 12. 2018. „Vánoce na Horšovském Týně se opravdu povedly. Navštívilo je přes 800 návštěvníků, což je nejvíce za uplynulých 10 let.“ Komentuje Radim Žáček.

V listopadu se Horšovský Týn stal jedním z pěti dějišť Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest. XI. ročník přilákal rekordní počet 15 000 návštěvníků. K tomu velkou měrou přispěli i akce pořádané přímo na zámku, mezi které patří předávání festivalového ocenění „Zlatá Rafička“ a dobrodružně-naučná soutěž pro děti ze základních škol „Pevnost Týn“. Zlatou rafičku převzali v letošním roce režisér Jiří Strach a herečka Iva Janžurová.  Mezi hvězdnými hosty nechyběl například Matyáš Valenta, Viktor Preiss, Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová a mnoho dalších. Pevnost Týn proběhla již tradičně v prostorách erbovního sálu a přilehlých zámeckých prostor. Soutěžní družstva z 5 základních škol vedená kapitány z řad plzeňských hokejových Indiánů musela splnit různé úkoly zaměřené na zručnost, výdrž, inteligenci a postřeh. Vítěz může být pouze jeden a tím se stal tým ze Základní školy Staňkov, který vyhrál zájezd do Legolandu. Ten do soutěže věnoval sponzor akce CK Bus-Tour Foltýnová.

 

Šlechta českých zemí v evropské diplomacii

Územní památková správa v Českých Budějovicích se stala nositelkou 8. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů, který se věnoval šlechtické diplomacii. Záštitu nad projektem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, který byl součástí Evropského roku kulturního dědictví 2018, převzali ministr kultury ČR a ministr zahraničních věcí ČR.

Do projektu se zapojilo 41 objektů ve správě NPÚ a 1 soukromý subjekt - Lobkowicz Collections, o. p. s. Slavnostní zahájení se uskutečnilo 20. března 2018 v sídle Ministerstva zahraničních věcí ČR v Černínském paláci v Praze, evropské zahájení proběhlo v pátek 20. dubna v Bruselu. V rámci projektu se uskutečnilo více než 70 rozličných kulturně-společenských akcí (výstav, koncertů, přednášek, speciálních prohlídek), včetně 7 zahraničních aktivit (panelových výstav spojených s odborným kolokviem v Bruselu, Římě, Vídni, Osnabrűcku, Vatikánu, Madridu a Tokiu).

Na většině těchto akcí měl své zastoupení i hrad a zámek Horšovský Týn, který vlastnilo plno majitelů působících v diplomatických službách. Mezi nimi vybereme např. Jana IV. „Mladšího“ Popela z Lobkowicz, jeho syna Viléma „Staršího“ Popela z Lobkowicz, diplomata tří císařů Maxmiliána Trauttmansdorffa, který ukončil Třicetiletou válku nebo Ferdinanda Trauttmansdorffa, který působil po celé Evropě v diplomatických službách. Neméně významným zástupcem diplomacie byl také Jindřich Coudenhove-Kalergi, který působil v Japonsku, ale žil v Poběžovicích. Se zámkem v Horšovském Týně je spojen výstavou věnovanou jemu a jeho ženě, hraběnce Mitsuko, která byla první Japonkou trvale žijící v Evropě.

 

A pár slov na závěr

„Sezona 2018 byla opravdu náročná a plná nových i již tradičních kulturních akcí. Byli bychom rádi, kdyby se tyto akce uchytily a provázely nás i v dalších letech. Chtěl bych poděkovat všem návštěvníkům, kteří nám věří a přicházejí na naše akce a také těm, kteří se vracejí a přivádějí s sebou nové tváře. Dále bych rád poděkoval všem sponzorům jednotlivých akcí, všem účinkujícím na jednotlivých akcích a samozřejmě všem, kteří nás jakkoliv podporují.“

 

Za správu SHZ Horšovský Týn

Radim Žáček

správce depozitáře