Vážení návštěvníci, vzhledem k výstrahám meteorologického ústavu a k průběhu povětrnostní situace, která je stále živá a pořád se vyvíjí, zvažte pro VLASTNÍ BEZPEČNOST a pro bezpečnost svých blízkých a mazlíčků návštěvu zámeckého parku.
Kostel Všech svatých v Horšově (výběrový okruh IV.)
Jedna z nejvýznamnějších a nejcennějších církevních staveb regionu západních Čech. Původně románský kostelík, přestavěný v gotice a baroku, s bohatou výzdobou. Návštěvu je nutné předem domluvit se správou státního hradu a zámku v Horšovském Týně.
První písemná zmínka o Horšově, který byl od nepaměti v majetku pražského biskupství, pochází z let 1182–1192. Tou dobou byla zdejší osada s tvrzí důležitým správním centrem celé oblasti. Do období poslední třetiny 12. století je také možno klást počátky kostela Všech svatých. Románský kostelík byl však podstatně menší, než je dnešní kostel a byl opatřen tribunou. Z románské podstaty kostelíka se dochovala část západní a jižní stěny lodi.
V období 60. let 14. století došlo k přestavbě původního kostela v gotickém slohu do podoby, kterou si objekt v zásadě uchoval dodnes. V té době byl Horšov samostatnou farností a biskupský dvorec byl sídlem tzv. nápravníka. Přestavba kostela Všech svatých znamenala podstatné rozšíření lodi severním směrem. Kostel byl dostavěn o presbyterium ukončené pětibokým závěrem s vnějším opěrným systémem a sklenuté dvěma poli křížové klenby. Klenba a stěny presbyteria byly opatřeny nástěnnými malbami znázorňujícími symboly evangelistů a galerii postav Všech svatých na pozadí bohatého arabeskového dekoru. Malby byly odkryty v průběhu obnovy vnitřku kostela v roce 2005.
Jedním z nejcennějších dokladů přestavby kostela v gotickém slohu je unikátní krov nad presbyteriem. Konstrukce krovu je podle výsledků dendrochronologického průzkumu datována do roku 1363 a patří mezi nejstarší konstrukce tohoto druhu u gotických církevních staveb v Čechách.
Krátce po dokončení přestavby kostela byla k jižní straně presbyteria přistavěna kaple svaté Barbory. Klenba i vnitřní stěny kaple svaté Barbory byly opatřeny malířskou výzdobou, z níž se do dnešní doby zachovala pouze část na východní stěně. Tato starší malířská výzdoba byla později, dle datace 1489 v nápisové pásce, překryta novou malířskou výzdobou s výjevy z legendy o životě svaté Barbory. Donátorem vnitřní výzdoby kaple byl Dobrohost z Ronšperka, jehož rodový znak je malířsky proveden na svorníku křížové klenby. Gotickou přestavbou byl v tomto období půdorysný vývoj kostela v zásadě ukončen. Jeho novější výraz doplnila ještě na počátku 16. století štíhlá kostelní věž opatřená soudobým zvonem. Ten je ve věži zachován dodnes.
Poslední velká slohová přestavba kostela byla uskutečněna v období před rokem 1745. Na výraz exteriéru stavby měla pouze dílčí vliv, zásadnějším způsobem se projevila v jejím vnitřku. Interiér byl opatřen novou dvoupatrovou tribunou a upravena byla i okna v lodi kostela. Plochý strop i stěny v lodi kostela stejně jako vnitřní špalety oken byly opatřeny štukovou výzdobou s povrchovou úpravou v podobě mramorování. Vnitřek kostela byl v tomto období nově zařízen oltáři připisovanými dílně plzeňského sochaře Karla Legáta. Po umělecké stránce velmi hodnotnými a slohově jednotnými prvky. Z tohoto období pochází hlavní oltář Všech svatých, oba boční oltáře svaté Anny a Panny Marie, chórové lavice, kazatelna a chórová mřížka. Kostelní lavice a varhanní pozitiv pocházejí až ze druhé třetiny 18. století.
V 18. století byl prostor hřbitova při kostele Všech svatých opatřen kamennou ohradní zdí se vstupní bránou. K západnímu průčelí kostela byla přistavěna předsíň. Poslední větší stavební úpravou v 19. století byla rekonstrukce věžní báně a provedení nových vnějších omítek fasád kostela.
V 90. letech 20. století převzal zcela zchátralý kostel Památkový ústav v Plzni. V období let 2001–2005 byla za přispění Ministerstva kultury ČR v rámci Programu záchrany architektonického dědictví ČR a Programu restaurování movitých kulturních památek uskutečněna celková památková obnova areálu kostela a jeho hodnotného vnitřního zařízení.
Vstupné
Výklad v češtině
- Dospělí od 25 do 64 let 120 Kč
- Senioři 65+ 100 Kč
- Mládež od 18 do 24 let 100 Kč
- Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P 100 Kč
- Děti od 6 do 17 let 40 Kč
- Děti do 5 let zdarma
- Průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
- Pedagogický dozor (pro školní skupiny 1 osoba na 15 dětí) zdarma
- Průvodce organizované skupiny (1 osoba pro celou skupinu min. 15 osob) zdarma
- Karta zaměstnance s QR kódem MK ČR * neposkytuje se
- Průkaz ICOMOS * neposkytuje se
- Celoroční volné vstupenky vydané NPÚ zdarma
- Jednorázové vstupenky vydané NPÚ zdarma
- Průkaz zaměstnance NPÚ (+ až 3 rodinní příslušníci) zdarma
- Průkaz Náš člověk * zdarma
- Kastelánský vstup zdarma
Další prohlídkové okruhy
Zámecké bydlení od 16. století do počátku 20. století, salony, taneční sál, knihovna. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu 68 schodů. Prohlídka s průvodcem.
tento okruh je dnes otevřen 10.00 – 16.00
200 Kč (dospělí) Koupit lístek
délka 50 minut
max. 23 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny
Společná expozice Městského muzea Horšovský Týn a státního zámku. Jízdárna, ochozová chodba, historické interiéry purkrabského paláce s bohatým vybavením. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu 73 schodů.
tento okruh je dnes otevřen 10.00 – 16.00
140 Kč (dospělí) Koupit lístek
délka 60 minut
max. 10 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny
Tento okruh vás zavede do zámecké kuchyně a skladovacích prostor. Kromě prostor zámecké kuchyně z 20. let minulého století se jedná také o zpřístupněný depozitář skla, porcelánu, látek a dalších předmětů. Celkem je na tomto prohlídkovém okruhu uvidíte přes 2500 exponátů a zdoláte pouze 6 schodů.
tento okruh je dnes otevřen 10.00 – 16.00
140 Kč (dospělí) Koupit lístek
délka 50 minut
max. 23 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny
Zámecký park v Horšovském Týně patří svou rozlohou i rozmanitostí vzácných dřevin k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Rozkládá se na téměř 40 ha. Dominantou spodní části parku jsou dva rybníky, kolem kterých vedou upravené cesty pro pěší. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku...
tento okruh je dnes uzavřen
180,- Kč (dospělí)
délka 60 minut
neomezeně
nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny